10. speciální olympiáda ČR

Konala se od 1. do 4. července 2010, hlavním sportovištěm byl areál Julisky na Praze 6, další sportoviště byla v areálu ČZU v Suchdole. Soutěžilo se v atletice, plavání, stolním tenisu, cyklistice, gymnastice, bocce a v kolektivních sportech – kopané a volejbalu. Pro sportovce s nejtěžším postižením jsou pak v rámci speciálních olympiád určeny speciální disciplíny přiměřené jejich možnostem, tzv. přizpůsobené sporty v atletice.

Letní hry zahájila patronka Českého hnutí speciálních olympiád paní Livia Klausová, která se zúčastnila spolu s řadou dalších významných hostů. Sportovce pozdravil předseda Českého olympijského výboru MUDr. Milan Jirásek  Nad hrami převzal záštitu pražský primátor Pavel Bém. Na koncertě po zahajovacím ceremoniálu vystoupila Lucie Bílá a houslový virtuos Pavel Šporcl.

Před zahájením her se 24. června uskutečnil běh s ohněm ulicemi Prahy, který tradičně zajišťuje MV ČR. Samotný doběh na stadionu a zapálení ohně pak již od prvých her 1991 provádějí spolu se sportovci speciálních olympiád Jarmila Kratochvílová a Vlastimil Harapes.

Her se účastnilo 760 sportovců, partnerů a trenérů z 91 sportovních klubů z celé ČR a hosté z Monaka.

Sportovci ze SK Slavoj SPMP Praha se zúčastňují SO již od prvního ročníku. Letos bojovali o medaile ve stolním tenisu a v bocce. Ve stolním tenisu jsme měli 6 zástupců. Monika Bendová a Zdeněk Kahovec získali zlaté medaile ve dvouhře, Monika Bendová přidala další zlatou ve čtyřhře mix s Tomášem Zemanem. Ve čtyřhře mix ještě získali Zdeněk Kahovec s Petrou Menšíkovou bronzovou medaili. Šárka Hojaková má bronz ve dvouhře. Zdena Přibilová skončila na čtvrtém místě. V bocce jednotlivců vybojoval Marek Klípa stříbrnou a Petr Kriso bronzovou medaili. Družstvo bocce získalo 4. místo.

Z kapacitních důvodů se někteří naši členové zúčastnili závodů za jiné kluby, jejichž členy také jsou. V plavání (SK Šemík: Michal Daněk 1. a 2. místo, Zdeněk Jahoda 1. místo a Marcela Klicperová 1. a 3. místo, Plavci Praha: Pavla Dvořanová 3. místo, Aneta Pojerová 2x 1. místo, Modrý klíč: Blanka Johanisová 1. a 2. místo: atletika: SK Šemík Petr Vadlejch 1. a 2. místo, štafeta ve složení Jaroslav Hollitzer, Petr Řeřicha a Petr Vadlejch se umístila na 3. místě).

Soutěže probíhají trochu jinak, než jsme běžně zvyklí. Sportovci do maximálně 80 IQ se rozdělují se skupinek po osmi, podle stupně postižení a svých průměrných celoročně výsledků. Postupně se probojovávají do finále, kde první tři dostanou medaile, a ti ostatní stužku. Nakonec na „stupních vítězů“ stojí všichni a jsou tak odměněni za svůj sportovní výkon.

Na diváky úžasně působí že všichni opravdu bojují a snaží se zvítězit, ale jsou ochotní si navzájem pomoci, vítězství si vzájemně přejí. Škoda jen, že diváků na stadiónech bývá opravdu minimum. Většinou pouze doprovod sportovců. I když je vstup zdarma. Zato v cizině bývají vstupenky vyprodané 3-4 měsíce předem a na tribunách není volné místo……

Informace o SO se do médií dostávají sporadicky. Pravděpodobně není téma mentálně postižených příliš zajímavé. Možná, že veřejnosti splývá s paralympiádou. Paralympiády se od Hnutí speciálních olympiád liší nejen v druhu postižení sportovců, ale zásadně i v tom, že speciální olympiády mají od Olympijského výboru skutečně povolení používat název olympiáda. Největší rozdíl je ale v rozpočtech. SO ho má desetkrát nižší než Paralympiády.

Fotogalerie: 08 Speciální olympiáda